A Reménysugár Habilitációs Intézmény Budapest (a továbbiakban: Intézmény), - korábban Reménysugár Habilitációs Intézet- jogállása, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szociális törvény) 4.§ (1) bekezdése h) pontjára tekintettel, a 67.§ (2) bekezdése szerint: fogyatékos személyek számára ápolást, gondozást nyújtó intézmény.
Az Intézmény működése a Szociális törvény hatálya alá tartozik, súlyos és halmozottan súlyos értelmi fogyatékosok ápoló, gondozó otthona.
Az Intézmény története egészen a múlt század elejére nyúlik vissza. Az eredeti épület 1923-ig vendéglőként működött, majd a katolikus egyházhoz tartozó Legszentebb Üdvözítő Nővérek rendje vásárolta meg 1923-ban, beteg gyermekek ápolása céljából.
A gondozottak számának növekedése miatt, 1927-ben emeletet építettek az eredetileg földszintes épületre. Az Intézmény aulájában kápolna működött. A nővérek a jobb képességű gyerekekkel többet foglalkoztak, tanították őket, fejlesztették képességeiket. A későbbiek során munkájukat bővítették, ellátták a környéken lakó, egyedül álló idős embereket is.
Az államosítás után, 1950-ben, a nővérek többségének távoznia kellett, vagy fennállt a lehetőség, hogy civil ápolóként folytassák tevékenységüket. A Kápolna utcában található Intézet húsz évig gyermekotthonként működött. 1970-ben egyesítették az azonos tevékenységet folytató Nagytétényi Állami Gyermekotthonnal.
Az új intézmény Egészségügyi Gyermekotthonok Országos Módszertani Intézete (EGYOMI) néven, az értelmi fogyatékos gyermekek ellátásával foglalkozott. Az intézetben nagy számú szakmai csapat dolgozott -orvosok, gyógypedagógusok, pszichológusok - akik a fogyatékosság okait vizsgálták.
Az Intézmény a napi tevékenységen felül fenntartott úgynevezett (tancélos ágyakat), egy-két hétre megfigyelés céljából vizsgálták a beutaltak egészségi állapotát, értelmi képességét és a vizsgálat alapján javaslatot tettek, hogy a beteg milyen otthonba kerüljön elhelyezésre, illetve, ha családban marad, milyen ellátást javasolnak számára.
Az EGYOMI további módszertani feladatai közé tartozott az egyházi intézmények felügyelete, a hatékonyabb prevenzió lehetőségeinek kutatása, valamint gondozási modellek kialakítása, valamint, az ország területén működő összes gyermekotthon szakmai ellenőrzése.
Az Intézményben 116 férőhellyel rendelkezünk. A lakók számára az orvosi ellátás biztosított, az Intézménybe minden héten mind pszichológus, mind neurológus szakorvos is jár. Az ellátottakat az otthonban sok programmal, kezeléssel próbáljuk fejleszteni. Különböző részlegeken, mint például a mozgásterápiás részlegen gyógytornászok is dolgoznak, akik tudnak foglalkozni a lakókkal. Emellett rendelkezünk még egy hidroterápiás részleggel, ahol két kádban tangentoros kezelést is kaphatnak az ellátottak. A mozgásterápiás csoport mellett, mentálhigiénés csoport is segíti a lakók mindennapjait.